Zapraszamy na seanse filmowe do Mediateki w Mońkach

22.02.2021

Na ostatni weekend lutego Mediateka przygotowała  dla Państwa  dwie propozycje filmowe:

  •  piątek 26 lutego, 17:00 - seans dla młodzieży i dorosłych *
  •  sobota 27 lutego, 11:00 - seans dla dzieci * 

OBOWIĄZKOWA REZERWACJA MIEJSC pod nr tel.: 516 822 445 lub w budynku Mediateki.


czytaj dalej...

Co to jest ? / Gdzie się to znajduje? odc. 13

22.02.2021

Rozwiązaniem zagadki z poprzedniego tygodnia jest oczywiście Pomnik upamiętniający poległych mieszkańców Jasionówki znajdujący się przy budynku UG w Jasionówce ( w komentarzu zamieszczamy oryginalne zdjęcie , z którego pochodzi kadr fotozagadki )


czytaj dalej...

Pakiet na wynos - GALAKTYKA W SŁOIKU

17.02.2021

Pamietacie jeszcze nasze pakiety na wynos?? Dziś propozycja dla tych co lubią trochę poeksperymentować z kolorem....W słoikach możemy schować rózne rzeczy ale czy próbowaliście zamknąc w słoiku galaktykę.Tego chyba jeszcze nie było! Wszystkim małym fanom Gwiezdnych Wojen mamy taką oto propozycję...Co prawda nie dowiesz się może zbyt wiele o kosmosie, ani o wspomnianej galaktyce, ale za to, jeśli zechcesz zrobisz ciekawą i błyszczącą ozdobę. Masz ochotę?

Pakiety do odebrania w GOKSiT w godz 8.00-16.00 od dziś do piątku. Zapraszamy


czytaj dalej...

TEATRALNE PIATKI.... zapowiedź nowego odcinka...

12.02.2021

Piątek... Piąteczek... Piątunio laughlaughTeatralne piątki i zapowiedź nowego odcinka cyklu Dzieci wiedzą lepiej!!

Już w Walentynki zapraszamy Was na premierę filmu, w którym porozmawiamy z naszymi małymi "ekspertami" trochę o MIŁOŚCIheartheartheart


czytaj dalej...

Co to jest ?/Gdzie się to znajduje? odc. 12

10.02.2021

Zagadka z poprzedniego tygodnia oczywiści przedstawiała drogowe lustra ustawione na skrzyżowaniu przy wjeździe do sołectwa Milewskie. Gratulujemy wszystkim, którzy rozpoznali  zdjęcie yesyes


czytaj dalej...

PORADA ON LINE - przepis na pączki

09.02.2021

Co prawda dziś jest światowy dzień pizzy ale my chcielibyśmy wspólnie z KGW KRÓLEWIANKI zaprosić Was na kolejny przepis z kuchni Kalinowskich gospodyń. Istnieją w naszym kraju tradycje i zwyczaje, które są ciągle żywe. Jednym z takich zwyczajów jest „Tłusty Czwartek”. Już dziś przedstawiamy Państwu filmik z propozycją wykonania domowych pączków wg przepisu KRÓLEWIANEK.

 


czytaj dalej...

z CYKLU : Dzieci wiedza lepiej!!

05.02.2021

Tym razem w ramach naszej "kultury na wynos" chcemy zaprezentować Państwu cykl pt: Dzieci wiedza lepiej!! Zaczynamy od tego co jest nam najbardziej bliskie , KULTURA...blush Co to jest?? Co na ten temat do powiedzenia mają nasze kochane dzieciaki z grupy teatralnejsmileysmiley


czytaj dalej...

Co to jest ?/Gdzie się to znajduje? odc. 11

04.02.2021

Witamy Was w kolejnym odcinku cyklu fotozagadek z terenu naszej Gminy!

Rozwiązaniem poprzedniej zagadki był fragment macewy z Cmentarza Żydowskiego znajdującego się w Jasionówce za Parafialnym Cmentarzem Rzymsko-Katolickim.

W Jasionówce funkcjonowały dwa cmentarze żydowskie. Najstarszy z nich założono około 1750 roku na mocy przywileju wydanego w 1731 r. przez biskupa wileńskiego. Nekropolia ta znajdowała się w centrum miejscowości, przy dawnej ul. Bóżniczej, obecnej ul. Szkolnej, w pobliżu mykwy i dwóch synagog. Ten cmentarz został doszczętnie zniszczony, a po wojnie zaanektowany na podwórze gospodarskie. "Historia mówi, że macewy na polecenie amtskomisarza Ebhara Weibhlicha wykorzystano do układania krawężników. Prace wykonywali przymuszeni do tego Polacy. Po wojnie z macew wybudowano kwietnik. Nagrobki z kwietnika w końcu lat siedemdziesiątych lub na początku lat osiemdziesiątych przeniesiono na cmentarz. Około 1990 r. dołączyły do nich macewy znajdujące się na terenie szkoły".Zdjęcie wykonane przez Marta PB Photography przedstawia macewę znajdujacą się na Cmentarzu, który powstał w 1800 roku, zlokalizowany na północ od Jasionówki, około dwustu metrów po prawej stronie drogi w kierunku Słomianki. Podczas II wojny światowej na cmentarzu grzebano ofiary Zagłady. Do dziś na powierzchni 1,18 ha zachowało się około czterystu nagrobków, wykonanych w większości z kamieni granitowych, o prostej czcionce, z nielicznymi płaskorzeźbami. Najstarsze macewy pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku. Niektore pomniki są dziełem miejscowego chrześcijańskiego kamieniarza, Władysława Olszewskiego. Mimo zniszczeń wciąż czytelnych jest ok 120 macew oraz rzędowy układ grobów. ( informacja zaczerpnięta z tekstu p. K.Bielawskiego)


czytaj dalej...